Ovdje možete naći korisne savjete, informativne članke i predloge za razgovor, kako biste lakše mogli da pratite i usmjerite digitalne navike svoje porodice.
Potrebna mi je pomoć u vezi…
Tvoja porodica provodi mnogo vremena na internetu, ali da li znaš koliko su njihovi podaci zaista zaštićeni? Dijeljenje ličnih informacija na društvenim mrežama, nesigurni lozinke i nedovoljna privatnost naloga mogu izložiti tvoje dijete različitim rizicima – od krađe identiteta do nepoželjnih kontakata.
Kao roditelj, možeš postaviti jasna pravila o tome šta se smije dijeliti online i kako koristiti bezbjednosne postavke na uređajima i aplikacijama. Edukuj sebe i svoje dijete o važnosti enkripcije, jačih lozinki i sigurnih komunikacionih platformi.
➡️ Saznaj više
Koliko vremena tvoje dijete provodi online i kako to utiče na njegov razvoj? Digitalni svijet može biti sjajan alat za učenje i povezivanje, ali prekomjerno korišćenje ekrana može dovesti do problema sa koncentracijom, snom i socijalnim životom.
Tvoj zadatak kao roditelja nije da potpuno zabraniš internet, već da pomogneš djetetu da razvije zdrave digitalne navike. Postavljanje balansa između online i offline aktivnosti, dogovor o vremenu provedenom pred ekranom i podsticanje kvalitetnog digitalnog sadržaja može značajno unaprijediti digitalno blagostanje cijele porodice.
➡️ Saznaj više
Djeca danas sve više komuniciraju online – ali da li znaju kako da to rade na siguran i odgovoran način? Od društvenih mreža do online igrica, važno je da tvoje dijete prepozna zdrave interakcije, ali i potencijalne opasnosti poput sajber nasilja i nepoželjnih poruka.
Razgovaraj s djetetom o pravilima online komunikacije, postavljanju granica i važnosti poštovanja drugih na internetu. Nauči ga kako da prepozna sumnjive profile i šta da radi ako naiđe na neprijatne situacije.
➡️ Saznaj više
Internet je preplavljen informacijama – ali nisu sve tačne. Djeca i tinejdžeri često nailaze na lažne vijesti, manipulativne sadržaje i dezinformacije koje mogu oblikovati njihovo mišljenje na pogrešan način.
Tvoja uloga kao roditelja je da im pomogneš da prepoznaju vjerodostojne izvore, razviju kritičko razmišljanje i ne vjeruju svemu što vide na društvenim mrežama. Kroz razgovor, analizu vijesti i zajedničko istraživanje, možeš ih naučiti kako da budu odgovorni digitalni građani.
➡️ Saznaj više
Pomoći djeci da budu sigurni na Internetu je dužnost svih nas. Do sada su postojale razne inicijative brojnih organizacija da pomognu roditeljima da navigiraju ovaj veliki izazov sa kojim se susreću. Kako bismo skratili vrijeme pretrage, filtriranja, pokušali smo da objedinimo
Kompanija doMEn je kreirala vodič za bezbjednost djece na internetu koji se može preuzeti besplatno. U njemu možete pronaći sve o najpopularnijim društvenim mrežama i načinima komunikacije, načine da osiguraju digitalnu bezbjednost djece, savjete za roditeljski nadzor i kontrolu aktivnosti na internetu, kao i odgovore na najćešće postavljana pitanja u vezi potencijalnih opasnosti.
Agencija za elektronske telekomunikacije i poštanske djelatnosti je kreirala brošuru koja pruža korisne smjernice i savjete kako bi se osiguralo da roditelji i djeca zajedno razumiju i primjenjuju pravila ponašanja na Internetu. Ova brošura ima za cilj podići svijest o potencijalnim opasnostima na internetu, te promovisati sigurnu i pozitivnu digitalnu interakciju.
NVO Digitalizuj.me je tokom pandemije COVID virusa objavila besplatnu elektronsku knjigu (e-book) kojom su nastojali da pokriju neke od najvažnijih aspekata bezbjednosti i ponašanja na internetu (u vanrednim, ali i u redovnim situacijama).
Our resource centre for parents was created with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of ISOC Montenegro and do not necessarily reflect the views of the EU.
Copyright © ISOC Montenegro. 2024. Sva prava zadržana