Ako se suočavaš s izazovima vezanim za bezbjednost djece na internetu, važno je da znaš – nijesi sam/a.
Bilo da ti je potrebna edukacija, savjet ili konkretna pomoć u slučaju problema, možeš se obratiti relevantnim institucijama, nevladinim organizacijama i stručnim službama koje pružaju podršku roditeljima i djeci.
Na ovoj stranici pronaći ćeš informacije o tome ko osim nas radi na ovoj temi i kome se možeš obratiti za pomoć.
Kome prijaviti problem?
CIRT je nacionalni tim za odgovor na računarsko bezbjednosne incidente u sajber prostoru Crne Gore i dio je Direkcije za zaštitu tajnih podataka.
Na sajtu CIRT-a nalazi se i dio gdje lako i brzo možete prijaviti incident: https://www.gov.me/cirt/prijavi-incident
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore (Ombudsman) je institucija koja štiti prava djece i građana, pruža savjete i može pokrenuti postupke u slučajevima digitalnog nasilja ili zloupotrebe podataka.
Ako tvoje dijete ne želi otvoreno prijaviti problem ili se osjeća nesigurno, može koristiti Hrabro sanduče, sistem anonimne prijave zaštitniku ljudskih prava. Ovo je bezbjedan način da dijete ili roditelj prijavi online nasilje, diskriminaciju ili zloupotrebu podataka bez straha.
Provajderi usluga obuhvataju internet provajdere (ISP), mobilne operatere i digitalne platforme poput društvenih mreža, aplikacija za razmjenu poruka i online servisa. Oni su odgovorni za pružanje internet pristupa, zaštitu korisnika i reagovanje na prijave zloupotrebe.
U ovom TEKSTU možeš naći više detalja kako im se obratiti za pomoć i zaštitu.
Besplatne SOS linije
Građani mogu da prijave nasilje na broj 122 koji je besplatan i dostupan svakog dana 24 sata.
Ovo je besplatna linija dostupna 24 sata svim građanima, bez obzira na starost i status
“Linija za prijavljivanje je dostupna 24 sata. Zaposleni u Ministarstvu će se javljati na pozive od 7 do 15 sati, a nakon toga pozivi će biti snimani i preslušani narednog radnog dana. Svaki građanin može da se obrati i pozove ovaj broj, bez obzira na uzrasnu dob i status. Tokom razgovora neophodno je navesti precizne podatke i činjenice o prijavljenom vršnjačkom nasilju”, navodi se u saopštenju Ministarstva prosvjete iz 2023. godine.
Djeca u Crnoj Gori mogu anonimno pozvati besplatan SOS broj dostupan u periodu od ponedeljka do petka od 13-21 sat.
Lista državnih agencija koje se bave ovom temom
Agencija za audiovizuelne medijske usluge sprovodi svoje nadležnosti nepristrasno i transparentno i u cilju ostvarivanja slobode izražavanja, medijskog pluralizma, kulturne i jezičke raznovrsnosti, zaštite potrošača, dostupnosti sadržaja, nediskriminacije, pravilnog funkcionisanja unutrašnjeg tržišta i promocije konkurencije.
Ova Agencija je pokrenula projekat Medijske pismenosti na čijem sajtu možete dobiti dosta korisnih informacija o toj temi.
U nadležnosti Agencije je obavljanje upravnih i stručnih poslova u vezi zaštite podataka o ličnosti. Između ostalog, Agencija:
Adresa: Bulevar Revolucije 11, Podgorica
tel/fax: +382 20 634 883
tel/fax: +382 20 634 884
e-mail: azlp@azlp.me ; azlp@t-com.me
Nadležnosti Agencije su, između ostalog:
Agencija je do sada objavila razne materijale na temu bezbijednosti na internetu koji vam mogu biti od koristi. Možete ih pronaći OVDJE.
Adresa: Bulevar Džordža Vašingtona 56, kula C, 81000 Podgorica
Tel: +382 20 406 700
Email: ekip@ekip.me
Our resource centre for parents was created with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of ISOC Montenegro and do not necessarily reflect the views of the EU.
Copyright © ISOC Montenegro. 2024. Sva prava zadržana